Autor:
Erakogu

Florese fondi stipendiumi pälvis Heleriin Laur

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Seltsi poolt välja antava Florese stipendiumi pälvis tänavu proviisoriõppe 5. kursuse üliõpilane Heleriin Laur, kes uurib jõhvikaekstrakti koostist.

Heleriin Laur ütles, et tal oli huvi ravimtaimede vastu juba enne õpingute alustamist ning seega oli teadustöö suund varakult teada. Võimaluse uurida just jõhvikaekstrakti koostist pakkus välja professor Ain Raal. „Kuna see uuring on ka osa suuremast teadustööst, siis olin väga rõõmus, et saan võimaluse panustada teadusesse,” lisas ta.

Laur sõnas, et uurimistöö koostamine algas metoodika otsimisest, et leida sobivad katsed, millega saaks jõhvika erinevaid ühendeid uurida. Sellele järgnesid katsed laboris. „Uurimistöö peamiseks eesmärgiks oli välja selgitada, kuidas mõjutab aminohapete olemasolu jõhvikaekstrakti koostises teiste koostisosade sisaldust. Katsete käigus leiti, et aminohappeid sisaldavates ekstraktides oli koostis mõnevõrra muutunud võrreldes ilma aminohapeteta ekstraktiga,“ selgitas Laur.

Pärast seda kaasati Laur jõhvikaekstraktide 3D-printimise protsessi. „Selgus, et jõhvikaekstraktist moodustatud geeli on võimalik printida pooltahke ekstrusiooniga 3D-printeriga. Kogu uurimistöö tegemise protsess näitas, kui palju on tegelikult võimalik potentsiaalselt ravimtaimi kasutada. Ravimtaimedel on ja jääb koht ravimiteaduses ning seda ka kinnitas minu tehtud uurimistöö,” võttis Laur enda töö tulemused lühidalt kokku.

Praegu on stipendiaadi edasised plaanid veel lahtised ning praegu keskendub ta apteegipraktikale. Laur lisas, et ravimtaimede maailm on talle aga jätkuvalt südamelähedane ja stipendium läheb farmakognoosiaalaseks enesetäiendamiseks.

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts on Florese stipendiumit korra aastas välja andnud 2019. aastast, toetamaks teadustegevust farmakognoosia vallas. Florese fondi stipendium on professor Ain Raali erastipendium, mille on 2020. aastal saanud doktorant Janne Sepp ja 2022. aastal doktorant Khan Viet Nguyen.

Stipendium anti üle 6. detsembril Toomemäel professor Alma Tominga pingi juures. EAFS ootab ka järgnevatel aastatel farmakognoosia valdkonnas teadustööst ja enesetäiendamisest huvitatud üliõpilasi kandideerima Florese fondi stipendiumile.

Ravimtaimehuvilistele on avatud "Farmakognoosia" mikrokraad

Ravimtaimehuvilistele on avatud Tartu Ülikoolis farmakognoosia mikrokraadiprogramm

Kliinilise farmaatsia magistrikava foto

Tartu Ülikoolis avatakse „Kliinilise farmaatsia“ magistriõppekava

MV

Meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktus 2024