Kummel pakub pisematele probleemidele ohutut leevendust
Teaduslikku kinnitust on leidnud kummeli põletikuvastane toime ja silelihaste spasme lõõgastav mõju, ütleb Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia assistent, farmaatsiadoktorant ja kummeliliikide uurija Janne Sepp Postimehele.
«Seepärast sobib kummel suurepäraselt kergemate põletike – külmetushaiguste, haavade, paisete, igeme-, naha-, silmapõletike, samuti seedehäirete, kõhuvalu, kõhupuhituse, kõrvetiste, kõhulahtisuse – leevendamiseks. Lisaks on tõestatud ka kummeli rahustav toime,» sõnab Sepp.
Peale teada-tuntud pika kasutamistraditsiooni rahvameditsiinis käsitleb Euroopa Ravimiamet teekummeli õisikuid traditsiooniliselt kastutatava taimse ravivahendina, mille tarvitamine on üsnagi ohutu. «See, et kummelil peaaegu et puuduvad ohud, ongi üks tema suurimatest trumpidest. Tõestuseks on ju seegi, et esimene ravimtaim, millega juba imikuna tutvust teeme, on just nimelt kummel,» ütleb Sepp.
Koostoimeid pole
Ta nendib, et elame ajal, kus meditsiin on väga kõrgel tasemel, inimeste eluiga pikeneb, aga vanuse kasvades suureneb paraku haiguste ja sellest tulenevalt ka ravimite hulk, mida tarvitatakse. «Ravimitel ja ravimtaimedel esineb omavahel samuti koostoimeid. Kummelil teadaolevad koostoimed ravimitega puuduvad! Nii et kummel on meile üldiselt ohutu kaaslane lapseeast vanaduspõlveni ning ka raseduse ja imetamise ajal. Erandiks on vaid allergikud, kel esineb ülitundlikkust korvõieliste sugukonda kuuluvate taimede suhtes, ja neid ei olegi nii vähe. Seepärast on kummeli esimesel tarvitamisel, eriti laste puhul ettevaatus siiski omal kohal,» räägib Sepp.